Typy grzejników

Jednymi z najistotniejszych elementów instalacji centralnego ogrzewania są grzejniki. To od nich w dużej mierze zależy efektywność, z jaką pomieszczenia w naszym domu będą ogrzane. Warto zatem, przyjrzeć się bliżej dostępnym na rynku typom grzejników, by dokonać najlepszego wyboru.

Do ogrzewania mieszkań i domów jednorodzinnych stosuje się najczęściej grzejniki konwektorowe i radiatorowe.

Grzejniki konwektorowe, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują w swoim działaniu zjawisko konwekcji, czyli grawitacyjnego ruchu mas powietrza o różnych temperaturach. Powietrze zostaje ogrzane przez grzejnik, zasilany gorącą wodą lub energią elektryczną, a zjawisko konwekcji sprawia, że rozprzestrzenia się ono po całym pomieszczeniu.

Grzejniki konwektorowe montuje się najczęściej pod parapetem, w odległości minimum 10cm od podłogi i ściany, co zwiększa efektywność obiegu ciepłego powietrza i chroni ścianę w jej górnej części przed zabrudzeniem. Grzejniki konwektorowe mogą być wykonane z żeliwa lub aluminium. Ich zaletami, w porównaniu do grzejników radiatorowych są: większa wydajność, stosunkowo szybkie nagrzewanie pomieszczenia i łatwość kontrolowania temperatury w nim panującej. Do wad należy uznać powodowanie dużych ruchów powietrza oraz nierównomierne ogrzewanie budynku. W pierwszym przypadku sytuacja jest niekorzystna dla alergików, a zwłaszcza dla osób uczulonych na kurz; w drugim zaś spowoduje to wychłodzenie dolnych partii pomieszczenia.

Grzejniki radiatorowe są coraz rzadziej stosowane. Ciepło jest w nich emitowane przy pomocy rozwiniętej powierzchni zewnętrznej (np. przyspawanych pasów blachy), która styka się z rurą przewodzącą czynnik cieplny. Pozwala to na ardziej równomierne rozprowadzanie ciepłego powietrza w pomieszczeniu i uzyskiwanie wyższych temperatur w dolnych jego częściach, przy podłodze. Wadą takich grzejników jest ich wielkość oraz zajmowanie dużej powierzchni ściany. Słabo wymuszają obieg powietrza. Szybko się nagrzewają, ale krócej też trzymają temperaturę. Wykonywane są najczęściej ze stali i aluminium.

Alternatywą dla zewnętrznych grzejników jest ogrzewanie podłogowe lub ścienne, jednak o tym rozwiązaniu napiszemy w innym artykule.

Twój Instalator Janusz Więcław
ul. Wolsztyńska 13/3, 60-361 Poznań
woj. wielkopolskie,
tel: +48 518 595 158 kontakt@twojinstalator.pl
NIP: 7780163186
Mapa Wielkopolski

Regiony Poznania:

Okolice Poznania: