Instalacja brodzika i kabiny prysznicowej jest czynnością wymagającą cierpliwości, dokładności oraz dbałości o szczegóły na każdym etapie montażu. Instalator, poza technicznymi umiejętnościami, musi również posiadać wiedzę o stosowaniu różnego rodzaju materiałów budowlanych, takich jak chociażby silikony, aby móc zapewnić klientom możliwość wieloletniej i bezproblemowej eksploatacji.

Jako profesjonalna firma hydrauliczna świadcząca usługi instalatorskie na terenie miasta Poznań, zajmujemy się montażem armatury łazienkowej zarówno w domach i mieszkaniach, jak również w siedzibach firm oraz obiektach użyteczności publicznej. Instalujemy kompakty WC, umywalki, wanny, ale nie tylko. Specjalnością naszej firmy hydraulicznej jest również fachowy montaż kabin natryskowych oraz brodzika. Ponadto, jesteśmy w stanie przeprowadzić dla Państwa sprawny i fachowy remont łazienki.

Oferujemy między innymi:

 • montaż brodzika prysznicowego na nóżkach,
 • montaż brodzika na podłodze,
 • montaż brodzików samonośnych,
 • montaż kabin prysznicowych i natryskowych.

Wszystkie prace instalacyjne są wykonywane przez naszych hydraulików z pełną precyzją oraz maksymalnym zaangażowaniem, czego potwierdzeniem jest szerokie grono zadowolonych klientów. Zapewniamy wysoką jakość usług oraz kulturę – zawsze dbamy o porządek po zrealizowanych robotach.

Nasza oferta obejmuje zarówno drobne naprawy, wykonywane w ramach świadczonych usług instalatorskich, jak również całościowe realizacje, od usuwania usterek wodno-kanalizacyjnych, po fachowy montaż brodzika i kabin natryskowych.

Jaki brodzik do prysznica warto wybrać?

O komforcie korzystania z prysznica decyduje wiele różnych czynników, ale jednym z najważniejszych jest bez wątpienia odpowiednio dobrany brodzik. Oferta producentów na rynku jest niezwykle bogata: do wyboru, poza modelami tradycyjnymi, mamy również brodziki głębokie oraz płytkie.

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego brodzika, warto zdać sobie sprawę, że element ten stanowi istotne uzupełnienie kabiny prysznicowej, dlatego powinien tworzyć z nią spójną całość. Dlatego decyzję o jego zakupie najlepiej podjąć w momencie, gdy będziemy już wiedzieć, jaki kształt oraz rozmiar będzie posiadać nasza kabina.

Brodziki są dostępne w różnych kształtach, ale najpopularniejsze to:

 • kwadratowe,
 • prostokątne,
 • półokrągłe (na planie ćwiartki koła).

Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony między innymi od posiadanej przez nas przestrzeni łazienkowej. Jeśli jesteśmy właścicielami niedużej łazienki i zależy nam, aby prysznic nie zajmował zbyt wiele miejsca, wówczas warto pokusić się o zakup brodzika narożnego – na przykład półokrągłego. Kiedy natomiast w pomieszczeniu jest dużo miejsca, wówczas możemy zainwestować w brodzik praktycznie o dowolnym kształcie i wymiarze.

Tradycyjne brodziki do kabin prysznicowych mają głębokość od 5 do około 15 cm. Na rynku można jednak znaleźć również modele, których głębokość przekracza 20, a nawet dochodzi do 30 cm. Montaż głębokiego brodzika może stanowić świetną alternatywę dla osób, które ze względu na niedużą przestrzeń łazienki nie mogą zamontować w niej wanny, a nie chcą rezygnować z niektórych jej korzyści. W głębokim brodziku można bowiem bez problemu namoczyć pranie, wykąpać dziecko czy nawet wziąć kąpiel.

Poza brodzikami głębokimi, zwolennicy nowoczesnych rozwiązań powinni zwrócić uwagę na bogaty wybór brodzików płytkich, które mogą w niewielkim stopniu wystawać ponad płaszczyznę posadzki bądź być z nią całkowicie zrównane. Tego typu sanitariaty najczęściej mają głębokość od 3 do 3,5 cm, chociaż można również zetknąć się z modelami o głębokości ok. 1 cm. Montaż płytkich brodzików na ogół odbywa się na podłodze lub w posadzce i nie wymaga wykonywania przez instalatora praktycznie jakichkolwiek prac mokrych.

Montaż brodzika do kabiny prysznicowej

Miejsce brodzika w łazience najczęściej ustala się na etapie projektowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Długość podejścia kanalizacyjnego nie powinna wynosić więcej niż 3 m – rurę kanalizacyjną hydraulik musi ułożyć w podłodze lub w wykutej bruździe na ścianie, ze spadkiem minimum 2% w kierunku pionu.

W trakcie montażu brodzików najczęściej stosuje się syfony z tworzywa sztucznego, posiadającą satynową, chromowaną lub mosiężną klapkę osłaniającą odpływ. Ponieważ syfony mają różną wysokość, instalator powinien dopasować odpowiedni rodzaj syfonu, uwzględniając głębokość brodzika i ułożenie instalacji kanalizacyjnej. Wszystkie te elementy najlepiej przewidzieć wcześniej, jeszcze przed wykonaniem posadzki, a nawet stropu nad łazienką.

Instalacja funkcjonalnej kabiny prysznicowej

Kabiny prysznicowe składają się z wielu elementów, które należy ze sobą dokładnie połączyć. Nasi instalatorzy zajmują się kompleksowym montażem kabin natryskowych, na ogół rozpoczynając od zamocowania ramy kabiny. W tym celu do dolnej i górnej szyny wsuwane są specjalne łączniki i następnie mocowane wkrętami. Po ich zainstalowaniu, można przystąpić do założenia szyb w kabinie, przy użyciu przezroczystego silikonu sanitarnego.

Montaż kabin prysznicowych wiąże się również z koniecznością ustawienia samej kabiny, wykonania silikonowych uszczelnień oraz założenia niezbędnych uszczelek. Do przesuwnych drzwi kabiny hydraulik zakłada także specjalne rolki, na których będą się one poruszać.

Ostatnim etapem montażu kabin natryskowych jest wyregulowanie drzwi. Rolki należy uregulować śrubami w ten sposób, aby drzwi swobodnie do siebie przylegały i przesuwały się bez żadnych oporów. W tej fazie instalatorzy dodatkowo od zewnątrz uszczelniają miejsce styku dolnej szyny kabiny z brodzikiem, a po wyschnięciu silikonu dokładnie sprawdzają szczelność całego urządzenia.

Najczęstsze błędy popełniane przy montażu kabiny

Montaż kabiny prysznicowej można przeprowadzić samodzielnie w domu. Warto jednak wiedzieć, jakich błędów należy unikać, aby cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem przez wiele lat.

Do najczęściej popełnianych błędów należą:

 • niewłaściwe przystosowanie ściany – jeśli montaż kabiny odbywa się w rogu, wówczas należy zadbać o wodoodporne wykończenie powierzchni,
 • zainstalowanie kabiny bezpośrednio na brodziku – zaczynając prace instalacyjne warto pamiętać, aby kabinę zamontować obok brodzika, a nie od razu na nim,
 • nieprawidłowy montaż ścianek – w przypadku standardowych kabin w pierwszej kolejności należy wsunąć boczną ściankę w profil dolny, a następnie w górny,
 • złe ustawienie kabiny – kabina powinna zostać umieszczona w pionie, w przeciwnym razie nie będzie możliwe prawidłowe wyznaczenie miejsca montażu zawiasów.

Osoby, które decydują się na samodzielny montaż kabin natryskowych, na przykład w trakcie remontu łazienki, powinny także pamiętać o precyzyjnym uszczelnieniu brodzika. Silikon sanitarny należy zastosować przede wszystkim w miejscu, w którym kabina styka się ze ścianą i brodzikiem.

Twój Instalator Janusz Więcław
ul. Wolsztyńska 13/3, 60-361 Poznań
woj. wielkopolskie,
tel: +48 518 595 158 kontakt@twojinstalator.pl
NIP: 7780163186
Mapa Wielkopolski

Regiony Poznania:

Okolice Poznania: