Zatkany syfon to jeden z tych problemów, z którym prędzej czy później zetknie się każdy z nas. Jako profesjonalna firma hydrauliczna oferująca szeroką gamę usług instalatorskich, nasza oferta, poza remontami łazienek i montażem armatury łazienkowej, obejmuje również kompleksowe naprawy syfonów pod zlewozmywakiem.

Nasi pracownicy to wykwalifikowani hydraulicy oraz instalatorzy z wieloletnim doświadczeniem w branży, którzy swoją pracę zawsze wykonują rzetelnie, terminowo i z należytą starannością. Działamy głównie na obszarze miasta Poznań, ale na indywidualne życzenie klienta jesteśmy w stanie dotrzeć praktycznie w każdy region Wielkopolski, aby naprawić syfon, przeprowadzić remont łazienki lub zamontować armaturę.

Jak nie dopuścić do zapychania się rur?

Każda instalacja kanalizacyjna wraz z biegiem czasu gromadzi w sobie wiele różnych zanieczyszczeń, które mogą powodować zapychanie oraz niedrożność rur. W starszych systemach najczęściej używano rur żeliwnych, ale nagromadzone w nich osady wchodziły w reakcje chemiczne ze środkami przeznaczonymi do udrażniania zatorów. Na chwilę obecną, instalatorzy z firm hydraulicznych świadczących usługi instalatorskie, o wiele częściej stosują rury wykonane z tworzyw sztucznych, których jednak nie omijają kłopoty z drożnością.

By nie dopuścić do zapychania się rur i uniknąć pracochłonnej czynności, jaką jest naprawa syfonu należy przede wszystkim:

  • nie zanieczyszczać odpływów resztkami jedzenia i innymi przedmiotami,
  • nie wyrzucać do sedesu gruzu, piasku oraz ziemi,
  • nie wylewać gorącego, roztopionego tłuszczu do zlewu,
  • zabezpieczyć odpływy specjalnymi sitkami, które zatrzymują włosy i zapobiegają przedostawaniu się innych zanieczyszczeń,
  • profilaktycznie, co jakiś czas wsypywać do odpływu sodę oczyszczoną i zalać ją następnie octem spirytusowym.

Domowe sposoby na udrożnienie rur

Zapchana rura w umywalce, wannie czy pod prysznicem może przytrafić się każdemu z nas. W takiej sytuacji w grę może wchodzić samodzielna naprawa syfonu, zwłaszcza, że zatkane rury można spróbować udrożnić sprawdzonymi domowymi sposobami.

Wybór metody udrożnienia kanalizacji zależy przede wszystkim od miejsca oraz stopnia zapchania rury. Możemy sięgnąć po:

  • specjalistyczne środki chemiczne,
  • klasyczną przepychaczkę,
  • spiralę.

Udrażniająco-dezynfekujące środki chemiczne można dzisiaj znaleźć w każdym sklepie z chemią gospodarczą. Tego typu preparaty jest nam również w stanie polecić fachowy instalator czy hydraulik. Produkty te najskuteczniej działają w przypadku częściowego zatkania odpływu. Jeżeli odpływ został zapchany zanieczyszczeniami dość mocno, wówczas środki udrażniające mogą okazać się niewystarczające.

Inną metodą jest tzw. przepychaczka, która jest zbudowana z drewnianego uchwytu oraz gumowego kielicha. Kielich należy przyłożyć do zatkanego odpływu, docisnąć do oporu, a następnie odciągnąć go. Czynność trzeba powtórzyć kilkakrotnie, do momentu całkowitego udrożnienia.

Hydraulicy do udrażniania rur polecają również spiralę, czyli zwinięty stalowy drut, posiadający na jednym końcu korbę, a na drugim zaostrzoną końcówkę. Taką spiralę wprowadza się do zatkanej rury i równocześnie kręcąc korbą, wpycha się ją coraz głębiej. Gdy drut trafi na zator, wówczas rozbija go w mechaniczny sposób.

Naprawa i wymiana syfonu pod umywalką

Montaż armatury łazienkowej coraz częściej odbywa się z zastosowaniem syfonów wykonanych z tworzywa sztucznego, które są nie tylko trwałe, ale także stosunkowo łatwe w instalacji. Dzięki temu do wymiany czy naprawy syfonu nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia.

Prace związane z udrożnieniem syfonu należy rozpocząć od opróżnienia go z wody (w tym celu najlepiej pod umywalką lub zlewozmywakiem ustawić wiadro). Po odkręceniu dolnej nakrętki, woda spłynie do zbiornika. Jeśli nakrętka jest sztywna i dość mocno nakręcona, wówczas należy spróbować ją odkręcić po uprzednim owinięciu tkaniną namoczoną w gorącej wodzie.

Naprawa syfonu polega na odkręcaniu kolejno poszczególnych łączników rur, łączących syfon z umywalką i podejściem kanalizacyjnym. Oczywiście nie każdy musi znać się na tego typu naprawach. Jeśli nie czujemy się na siłach bądź po prostu nie mamy czasu na samodzielne udrożnienie kanalizacji i naprawę syfonu, wówczas warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy hydraulicznej świadczącej kompleksowe usługi instalatorskie.

Twój Instalator Janusz Więcław
ul. Wolsztyńska 13/3, 60-361 Poznań
woj. wielkopolskie,
tel: +48 518 595 158 kontakt@twojinstalator.pl
NIP: 7780163186
Mapa Wielkopolski

Regiony Poznania:

Okolice Poznania: