Muszla ustępowa i bidet – to przybory sanitarne, które wymagają prawidłowego oraz precyzyjnego montażu, aby mogły nienagannie funkcjonować. Jako profesjonalna firma hydrauliczna świadczymy kompleksowe usługi instalatorskie na terenie całego miasta Poznań, specjalizując się nie tylko w instalacji wanien czy kabin prysznicowych, ale również w montażu WC i bidetu.

Nasi instalatorzy sprawnie, fachowo i estetycznie przeprowadzą montaż armatury łazienkowej, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa budowlanego oraz norm Unii Europejskiej. Klientom zapewniamy nie tylko szeroką gamę wysokiej jakości usług instalatorskich, ale także profesjonalną pomoc i doradztwo w doborze poszczególnych przyborów sanitarnych w Poznaniu i okolicach.

Podejmujemy się montażu armatury łazienkowej zarówno w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, jak i w firmach, instytucjach oraz budynkach użyteczności publicznej.

Rodzaje WC kompaktów – co warto wiedzieć?

Mogłoby się wydawać, że zakup jednego z najważniejszych sanitariatów, kompaktu WC, nie powinien sprawiać większych problemów. Tymczasem na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju muszli ustępowych, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi.

Pierwszą rzeczą, jaką warto wziąć pod uwagę przy wyborze kompaktu WC jest rodzaj odpływu. Najlepiej sanitariat jest dobrać odpowiednio do wykonanej w łazience instalacji kanalizacyjnej. Rozróżnia się dwa rodzaje misek, które można podzielić ze względu na typ odpływu:

  • miski typu poznańskiego, charakteryzujące się poziomym odpływem, przeznaczonym do podejścia kanalizacyjnego znajdującego się na ścianie,
  • miski typu warszawskiego, wyposażone w odpływ pionowy, dedykowane do pomieszczeń łazienkowych, w których podejście kanalizacyjne znajduje się na podłodze lub w stropie,
  • miski z odpływem uniwersalnym, które idealnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie jest możliwy montaż WC typu warszawskiego.

Równie istotną kwestią jest wielkość kompaktu WC, którą warto wziąć pod uwagę planując wykończenie bądź remont łazienki. Rozmiar muszli ustępowej nie ma większego znaczenia w większych pomieszczeniach, ale w niedużych łazienkach już tak. Wielkość kompaktu należy dobierać do metrażu wnętrza, tak, aby można było zachować właściwe odległości pomiędzy WC a innymi przyborami sanitarnymi. Najważniejszym wymiarem jest długość (głębokość) kompaktu, a ściślej rzecz ujmując, odstęp pomiędzy jego przednią krawędzią a ścianą. Dobierając kompakt do WC warto też zdawać sobie sprawę, że miski typu warszawskiego i poznańskiego są nieco „krótsze” od tych z uniwersalnym odpływem.

Przy zakupie muszli ustępowej, dobrze jest także mieć na uwadze sposób mocowania miski do podłogi. Producenci przewidują dwa rozwiązania:

  • standardowe – polegające na przykręceniu miski od góry,
  • schowane w obudowie – coraz bardziej popularne – miejsce mocowania miski jest niemal niewidoczne, a dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że na jej powierzchni nie zbiera się nadmiar kurzu.

Współcześnie najbardziej popularne są kompakty WC, w których woda jest doprowadzana do zbiornika spłukującego z boku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę możliwe są także inne rozwiązania: niektórzy producenci armatury sanitarnej oferują na przykład muszle ustępowe z doprowadzeniem wody zarówno od dołu, jak i od tyłu zbiornika. Rozwiązania takie wydają się być znacznie bardziej estetyczne, ponieważ podłączenia wody nie są w nich widoczne.

Ostatnią kwestią, którą wart rozważyć przed zakupem kompaktu WC, jest ilość zużywanej wody (zależy ona w dużej mierze między innymi od pojemności zbiornika). Najczęściej jednak producenci oferują nam standardowe rozwiązanie, czyli pojemnik mieszczący około sześciu litrów wody. Na rynku dostępne są także kompakty z dodatkowym wyposażeniem pozwalającym oszczędzać wodę – posiadają one chociażby spłuczki umożliwiające zatrzymywanie wody w dowolnym momencie oraz specjalne dwudzielne przyciski, za pomocą których możemy samodzielnie wybierać ilość spłukiwanej wody (całość lub połowa zbiornika).

Zasady montażu kompaktów WC

Doświadczeni instalatorzy z naszej firmy hydraulicznej wykonują zarówno montaż WC stojących, jak i wiszących.

W przypadku montażu muszli stojących, dokładne wypłukanie miski ustępowej wymaga doprowadzenia wody pod właściwym ciśnieniem oraz w odpowiedniej ilości. Z dostępnych współcześnie rozwiązań na rynku, zarówno projektant, jak i hydraulik, ma do wyboru następujące rozwiązania:

  • dolnopłuk,
  • górnopłuk,
  • zawór spłukujący ciśnieniowy.

Pod pojęciem dolnopłuka kryją się płuczki natynkowe i nisko zawieszone podtynkowe, które są montowane na wysokości około 120-150 mm nad muszlą oraz płuczki stojące, nazywane także kompaktowymi, instalowane bezpośrednio na muszli. Górnopłuki obecnie stają się nieco mniej popularne, chociaż jeszcze do niedawna rozwiązania te dość często pojawiały się w obiektach użyteczności publicznej. Urządzenia te są standardowo wyposażane w płuczki o pojemności dziewięciu litrów, bez funkcji stop, co znacznie zwiększa zużycie wody w budynku. O wiele więcej zalet wydaje się mieć pod tym względem zawór spłukujący ciśnieniowy, które należy montować prostopadle do ściany w osi kompaktu WC.

Montaż WC wiszących jest wykonywany przez naszych instalatorów standardowo na specjalnym stelażu mocującym. Zadaniem hydraulika jest w tym wypadku odpowiednie ustawienie stelaża, w ten sposób, aby po jego zabudowaniu, muszla znalazła się na prawidłowej wysokości od podłogi. Zanim muszla wisząca zostanie przymocowana do stelaża, zawsze należy dokładnie ustalić wysokość, na której powinna wisieć, a także określić wysokość łącznika podejścia.

Usługi instalatorskie świadczone przez naszą firmę obejmują ponadto montaż WC tureckich, przystosowanych:

  • do wbudowania w otwór lub
  • do zamontowania w podłożu.

Tego typu sanitariaty, w odróżnieniu od muszli ceramicznych stojących czy wiszących, charakteryzują się tym, iż nie posiadają w swojej budowie zamknięcia wodnego, czyli syfonu. Na muszli tureckiej nie siedzi się a stoi, co gwarantuje wprawdzie znacznie większą higienę, może być jednak nieco bardziej uciążliwe dla użytkowników.

Muszle tureckie są wykonywane głównie ze stali emaliowanej lub nierdzewnej, chociaż można zetknąć się także z muszlami żeliwnymi. Przybory te mogą być spłukiwane spłuczką grawitacyjną bądź ciśnieniową. W pierwszym przypadku najczęściej stosuje się górnopłuki, które są umieszczane około dwóch metrów nad miską muszli. Sama miska ustępowa, ze względu na swoją stosunkowo małą sztywność, powinna posiadać podparcie w miejscu montażu. W nieco starszych rozwiązaniach miski tureckie były ustawiane przez instalatorów na zaprawach cementowych. Obecnie zdecydowana większość projektantów preferuje gotowe elementy ze styropianu (nośniki styropianowe), które można bez problemu dopasować kształtem do miski.

Czy warto montować bidet w łazience?

Bidet jest przyborem sanitarnym, który ma zarówno swoich zwolenników, jak również przeciwników. Dla wielu osób jest to niezwykle praktyczne i pożyteczne rozwiązanie, które ułatwia wykonywanie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych w trosce o higienę intymną, a dodatkowo daje możliwość szybkiego odświeżenia w ciągu dnia. Natomiast zdaniem przeciwników, jest to niepotrzebny zbytek, który tylko zajmuje miejsce w łazience.

Zalety związane z montażem bidetu to przede wszystkim:

  • higiena – bidet jest o wiele bardziej higieniczny niż papier toaletowy,
  • oszczędność – związana bezpośrednio z kontrakcją urządzenia spłukującego,
  • kwestie finansowe – oszczędność pieniędzy,
  • względy aranżacyjne – tego rodzaju przybory sanitarne stanowią atrakcyjne wyposażenie łazienek.

Na montaż bidetu najczęściej decydują się posiadacze dużych i przestronnych łazienek, w których sanitariat ten łatwo jest wkomponować w pomieszczenie. Chcąc wyposażyć wnętrze w tego typu rozwiązanie, należy przewidzieć miejsce po około trzydzieści centymetrów z każdej ze stron (dzięki temu będziemy mogli zachować odpowiednią przestrzeń na nogi). Możemy zdecydować się zarówno na bidet stojący, jak i podwieszany.

Natomiast w małych łazienkach bidety nie są silnie zakorzenione, co wynika w dużej mierze z naszej kultury, a także ze zbyt małej powierzchni pomieszczeń. Jednak nawet w mniejszych wnętrzach wcale nie trzeba rezygnować z tego typu urządzeń. Optymalnym rozwiązaniem może okazać się na przykład specjalna armatura umywalkowa wyposażona w niewielką rączkę natrysku.

Uzupełnieniem bidetu powinien być montaż niezbędnej armatury łazienkowej. Baterie dedykowane do bidetów swoim wyglądem nieco przypominają umywalkowe, a różnią się od nich jedynie końcówką umieszczoną na końcu wylewki, która daje możliwość skierowania strumienia wody w pożądanym kierunku. Instalator może doradzić nam zainstalowanie baterii z jednym uchwytem, która jest znacznie bardziej praktyczna od baterii dwu-uchwytowej, gdyż pozwala szybciej ustawić strumień oraz określoną temperaturę wody.

Wybierając baterię do bidetu, warto również zwrócić uwagę na jej kształt. Im będzie on bardziej opływowy, tym łatwiej będzie nam utrzymać kran w czystości, ponieważ krople wody będą swobodnie spływać po powierzchni baterii, nie pozostawiając przy tym nieestetycznych śladów.

Zasady montażu bidetu

Poza montażem kompaktów WC, oferta naszej firmy hydraulicznej z Poznania obejmuje także profesjonalny montaż bidetu. Bidet, pomimo swojego pozornego podobieństwa do muszli ustępowej, w rzeczywistości nie ma z nią nic wspólnego. Pod względem sposobu rozwiązania podejścia kanalizacyjnego i wodociągowego, bardziej nawet wydaje się przypominać umywalkę.

Montaż bidetu wykonywany przez hydraulika wymaga przede wszystkim doprowadzenia ciepłej i zimnej wody. Z uwagi na stosunkowo nieduży wydatek, średnice podejść wodociągowych najczęściej przyjmuje się takie jak dla umywalek. Średnica odpływu kanalizacyjnego powinna wynosić minimum 40 mm, jednak instalatorzy często stosują nieco większą średnicę, sięgającą 50 mm.

Montaż bidetów stojących

Bidety stojące powinny być całkowicie dosunięte do ściany. W praktyce, zwłaszcza przy dość krótkich konstrukcjach, hydraulik może nam zaproponować zdystansowanie bidetu od ściany, jednak nie więcej niż kilka centymetrów.

Wysokość podejścia kanalizacyjnego w przypadku montażu bidetu stojącego jest ściśle uzależniona od budowy urządzenia, a dokładnej rzecz ujmując, od wysokości mierzonej od podłogi odpływu z muszli bidetowej. Podejście wodociągowe dla bidetu stojącego może zostać przygotowane w nieco większym przedziale wartości, zazwyczaj jednak instalatorzy wykonują je około 50 mm powyżej podejścia kanalizacyjnego, czyli na wysokości wynoszącej 150-200 mm.

Montaż bidetów wiszących

W odróżnieniu od wiszących kompaktów WC, wiszące modele bidetów w dolnej części na ogół posiadają specjalne wycięcie na syfon, a w elementach bocznych dodatkowe wycięcia przeznaczone na podejścia wodociągowe. Takie rozwiązanie sprawia, że instalator może swobodnie i bez przeszkód zrealizować wszystkie instalacje.

Bidety wiszące zaleca się montować na wysokości 400 mm od podłogi. Jeśli montaż bidetu zostanie przeprowadzony niżej, wówczas później niemożliwe może okazać się zainstalowanie syfonu.

Montaż bidetu wiszącego nasza firma hydrauliczna może wykonać na specjalnym stelażu dedykowanym do tzw. lekkiej zabudowy bądź poprzez bezpośrednie przykręcenie urządzenia do ściany litej. Ta druga opcja wiąże się z koniecznością wykucia bruzd na podejścia kanalizacyjne i wodociągowe, może więc być stosowana wyłącznie w ścianach o określonej grubości (nie w ścianach konstrukcyjnych). Podejścia najlepiej jest poprowadzić od strony podłogi, by w trakcie wiercenia otworów na śruby montażowe nie doszło do uszkodzenia instalacji.

Obecnie dość popularne na rynku są bidety z tzw. szybkim systemem montażu, które w swojej ofercie posiada wielu zagranicznych producentów. Uchwyty do sanitariatów w takich systemach są umieszczane na ścianie bądź na podłodze i dają możliwość szybkiego odhaczenia urządzenia od przegrody. Atutem tego rodzaju rozwiązań jest także fakt, że pozwalają one na znacznie bardziej higieniczny montaż.

Twój Instalator Janusz Więcław
ul. Wolsztyńska 13/3, 60-361 Poznań
woj. wielkopolskie,
tel: +48 518 595 158 kontakt@twojinstalator.pl
NIP: 7780163186
Mapa Wielkopolski

Regiony Poznania:

Okolice Poznania: