Niekiedy, przebywając w małych lub też źle wietrzonych pomieszczeniach, mówimy, że brak nam powietrza. Okazuje się, że taka zła wentylacja może poważnie odbić się na naszym zdrowiu i prawidłowym funkcjonowaniu. Zły przepływ powietrza bowiem przyczynia się do spadku koncentracji. Powoduje też bóle głowy, duszności, a nawet omdlenia. O właściwy przepływ powietrza najtrudniej w pomieszczeniach małych, a także w tych, gdzie brakuje okien. Problem z tym aspektem mają szczególnie biura w miastach takich jak Poznań czy Warszawa. Dlatego nie zwlekaj – zadzwoń pod numer 518 595 158 i zamów profesjonalistę, który rozwiąże Twoje problemy z wentylacją.

Czym jest wentylacja?

Najogólniej mówiąc, wentylacja to przepływ powietrza między pomieszczeniami a przestrzenią, która znajduje się na zewnątrz tychże pomieszczeń. Jest ona niezbędna tam, gdzie przebywają ludzie oraz tam, gdzie znajdują się zwierzęta. Cyrkulujące i będące w ciągłym obiegu powietrze zapewnia wymianę powietrza „zużytego" z powietrzem świeżym. To z kolei znacznie wpływa na samopoczucie tych, którzy w danej przestrzeni się znajdują. Bo chyba nie trzeba jakoś specjalnie tłumaczyć tego, że świeże powietrze jest po prostu potrzebne każdemu.

 

Jak rozwiązać problemy z wentylacją w mieszkaniu?

Podstawę prawidłowej wentylacji stanowi odpowiednio dobrany, sprawny i utrzymany w stanie odpowiedniej czystości kanał wentylacyjny. Musi on być wykonany z materiałów niepalnych. Jego wymiary określa się na podstawie ilości powietrza, różnicy temperatur oraz wysokości przewodów. Dzięki wyposażeniu w odpowiednią kształtkę, możliwe jest monitorowanie stanu czystości kanału i utrzymywanie go na właściwym poziomie. Prawidłowo skonstruowany kanał wentylacyjny oraz stosowany też niekiedy w ramach wsparcia dodatkowy kanał wentylacyjny to te elementy, bez istnienia i używania których raczej trudno byłoby mówić o właściwej cyrkulacji i odpowiednim przepływie powietrza.

Nie trzeba chyba tłumaczyć tego, że wentylacja powinna być „obecna" nie tylko w biurze czy pomieszczeniach firmowych, ale także w domach i mieszkaniach. Niestety, we wszystkich tych obiektach mogą pojawić się pewne problemy. Pierwszy z nich to w niewłaściwy sposób utrzymane i źle dobrane urządzenia wentylacyjne. Kolejny – to źle dobrane „tempo" wentylacji. Jeśli będzie nam zależało na zbyt szybkim przewietrzeniu danego pomieszczenia, możemy osiągnąć efekt zupełnie odwrotny, czyli po prostu wywołać przeciąg. A po czym można poznać, że wentylacja nie spełnia swojej roli? Po pierwsze w powietrzu zacznie unosić się charakterystyczny zapach pleśni. Po drugie – na szybach i innych szklanych płaszczyznach zacznie osadzać się skroplona para wodna. Podwyższony poziom wilgotności powietrza będzie też wyczuwalny w powietrzu.

Czy wentylacja jest potrzebna?

To pytanie chyba trzeba zaliczyć do kategorii retorycznych. Oczywiście, że wentylacja jest potrzebna, a właściwie nawet – niezbędna. Dobry przepływ powietrza w poszczególnych pomieszczeniach ma bardzo istotny wpływ na przebywających w danych wnętrzach, dlatego należy dbać o jak najlepszą cyrkulację powietrza.

 

Twój Instalator Janusz Więcław
ul. Wolsztyńska 13/3, 60-361 Poznań
woj. wielkopolskie,
tel: +48 518 595 158 kontakt@twojinstalator.pl
NIP: 7780163186
Mapa Wielkopolski

Regiony Poznania:

Okolice Poznania: