Podgrzewacze wody

Gdy potrzebujemy ciepłej wody, a instalacja centralnego ogrzewania, która podgrzewa w naszym domu bieżącą wodę, jest akurat nieaktywna, na przykład latem lub ujęcie wodne jest niepodłączone do instalacji c.o., dobrym rozwiązaniem jest montaż elektrycznego podgrzewacza wody.

Rozróżniamy dwa główne typy podgrzewaczy: przepływowe i pojemnościowe. Podgrzewacze przepływowe ogrzewają wodę, którą w danej chwili wykorzystujemy. Gdy odkręcamy kran woda przepływa przez podgrzewacz, ogrzewa się i wypływa z kranu, gdy zakręcamy kurek z wodą podgrzewacz kończy swoją pracę. Jest to oszczędne rozwiązanie, pozwala na ograniczenie zużycia prądu, dodatkowo niewielkie wymiary urządzenia pozwalają na ukrycie go, na przykład w szafce lub pod umywalką, jeżeli jest to model bez własnej baterii. Podgrzewacze większej mocy wymagają podłączenia ich do instalacji trójfazowej, co w przypadku niektórych gospodarstw domowych może stanowić problem

Podgrzewacze pojemnościowe gromadzą ciepłą wodę w zbiorniku, tzw. bojlerze, tam ją ogrzewają i utrzymują jej stałą temperaturę. To rozwiązanie powoduje, że nigdy nie musimy martwić się o ciepłą wodę, ponieważ zawsze jest dostępna. Nie wymagają też użycia trójfazowej instalacji. Z drugiej strony, gdy rzadko z niej korzystamy, marnuje się energia elektryczna zużyta na jej ogrzanie. Ich wadą są także duże rozmiary, które czasem uniemożliwiają montaż ze względu na zbyt małą wielkość pomieszczenia.

Podgrzewacze mogą być jednopunktowe, gdy ogrzewają wodę dostarczaną tylko jednym kranem i wielopunktowe, gdy obsługują więcej ujęć wody. Jednopunktowy podgrzewacz stosuje się do zaopatrzenia w ciepłą wodę pojedynczej umywalki lub natrysku. Przy założeniu, że podgrzewacz ma być głównym sposobem ogrzewania ciepłej wody w całej łazience, lepiej wybrać wielopunktowy podgrzewacz przepływowy (o ile dysponujemy odpowiednim miejscem w pomieszczeniu na jego instalację).

Przy wyborze podgrzewacza przepływowego powinniśmy kierować się przede wszystkim jego wydajnością czyli jak szybko będzie on w stanie ogrzać potrzebną nam ilość wody. Na rynku dostępne są podgrzewacze o mocy od 3 do około 20 kW. Musimy określić główne zastosowanie urządzenia. Podgrzewacze o najmniejszej mocy z trudem poradzą sobie z zapewnieniem komfortu przy korzystaniu ze zwykłej umywalki. Przed zakupem sprawdźmy jaka jest jego wydajność, przy korzystaniu z wody temperaturze 35-40ºC. Do kabiny prysznicowej używajmy tylko podgrzewczy wyposażonych w odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Istotnym parametrem podgrzewcza jest sposób, w jaki reguluje temperaturę wody. Może to robić w sposób skokowy lub płynny. W pierwszym przypadku, podgrzewacz ma kilka stopni regulacji temperatury, trzeba jednak pamiętać, że im więcej wody przepływa przez kran, tym niższa jest jej temperatura. Płynna regulacja temperatury pozwala na pełną kontrolę ciepłoty wody w kranie, lecz jest to drogie rozwiązanie.

Wybierając podgrzewacz pojemnościowy zwróćmy przede wszystkim uwagę na sposób izolacji zbiornika z wodą. Od dobrej izolacji cieplnej zależy, jak długo woda będzie utrzymywała żądaną temperaturę, a tym samym podgrzewacz będzie bardziej energooszczędny. Istotne są też czas podgrzewania wody w zbiorniku i odporność na korozję.

Twój Instalator Janusz Więcław
ul. Wolsztyńska 13/3, 60-361 Poznań
woj. wielkopolskie,
tel: +48 518 595 158 kontakt@twojinstalator.pl
NIP: 7780163186
Mapa Wielkopolski

Regiony Poznania:

Okolice Poznania: