Ogrzewanie podłogowe i ścienne

Decydując się na wybór sposobu ogrzewania naszego domu, nie jesteśmy skazani wyłącznie na tradycyjne grzejniki. Alternatywą dla nich jest ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Dodatkowo taki rodzaj ogrzewania zapewnia bardzo dobry rozkład temperatur w pomieszczeniu i daje poczucie wysokiego komfortu.

Ciepło, w przypadku ogrzewania płaszczyznowego, może być wytwarzane w dwojaki sposób. Pierwszy to sieci cienkich rurek miedzianych lub z tworzywa sztucznego, przykrytych warstwą jastrychu betonowego, przez które przepływa gorąca woda (zazwyczaj o temperaturze nieprzekraczającej 50º C), ogrzewana przez kocioł centralnego ogrzewania. Drugim sposobem na wytworzenie ciepła jest wykorzystanie energii elektrycznej, która nagrzewa specjalne przewody, folie lub maty grzewcze umieszczone pod podłogą.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest tanie w instalacji i montażu, nieskomplikowane w użytkowaniu, wymaga jedynie odpowiedniego sterownika oraz kabli, mat lub foli grzewczych. Wysoki koszt energii elektrycznej sprawia jednak, że takie rozwiązanie stosuje się jedynie w budynkach, w których ma ono być dodatkowym sposobem ogrzewania lub takich, które są używane sporadycznie i sezonowo.

Wodne ogrzewanie podłogowe wiąże się z wyższymi kosztami materiałów i montażu niż w przypadku ogrzewania elektrycznego, dodatkowo wymaga kotła c.o., instalacji kominowej i wentylacyjnej oraz stałej obsługi przez domowników. W przypadku naszej dłuższej nieobecności w domu, gdy temperatura w nim spadnie poniżej kilku stopni Celsjusza, należy pamiętać o możliwości zamarznięcia wody w rurach, uszkodzenia instalacji i zalania mieszkania. Jednak w perspektywie czasu, gdy budynek zamieszkiwany jest stale, koszty zwracają się, a eksploatacja ogrzewania wodnego jest zdecydowanie tańsza niż elektrycznego.

Decydując się na ogrzewanie płaszczyznowe, musimy pamiętać, że budynek, w którym je zainstalujemy, musi być dobrze ocieplony, by jak najbardziej ograniczyć straty cieplne. Gdy zechcemy zamontować je w już zbudowanym domu lub mieszkaniu, należy wziąć pod uwagę, iż poziom podłogi podniesie się o kilkanaście centymetrów. Podłogi nie powinny być przykryte również dywanami. W przypadku ogrzewania ściennego, należy zawczasu przewidzieć położenie mebli, obrazów i innych elementów wystroju, które mogą wpłynąć na przekazywanie ciepła. Dodatkowo trzeba pamiętać, iż wiercenie dziur w ścianie lub wbijanie w nią gwoździ może uszkodzić instalację.

Twój Instalator Janusz Więcław
ul. Wolsztyńska 13/3, 60-361 Poznań
woj. wielkopolskie,
tel: +48 518 595 158 kontakt@twojinstalator.pl
NIP: 7780163186
Mapa Wielkopolski

Regiony Poznania:

Okolice Poznania: