Montaż wanny z hydromasażem

Posiadacze dużych łazienek i pokojów kąpielowych coraz częściej decydują się na zakup wanny z hydromasażem. Choć jest to dość spory wydatek, to jednak wiele osób pozwala sobie na tę odrobinę luksusu. Kąpiel w wannie z hydromasażem łączy się bowiem z odprężeniem, relaksem i regeneracją organizmu.

Planując zakup i montaż wanny z hydromasażem warto na początku skoncentrować się na samym pomieszczeniu - łazience lub pokoju kąpielowym. Ważne, by było ono duże-optymalny wymiar to około 8 m². Ponadto podłoże mające znaleźć się pod wanną powinno być wypoziomowane. Nie trzeba wspominać już o podłączeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej i zapewnieniu dobrej wentylacji w samym pokoju kąpielowym lub łazience. Należy też zlecić elektrykowi doprowadzenie zasilania o napięciu 220V. Warto pamiętać o tym, aby urządzenia znajdujące się pod wanną miały swobodny dopływ powietrza.

Kiedy łazienka lub pokój kąpielowy jest już przygotowany, można przystąpić do załatwiania spraw związanych z zakupem wanny. Po wybraniu konkretnego modelu i wypełnieniu wszystkich formalności przychodzi czas na transport. W czasie tego procesu nie powinno się rozpakowywać wanny z opakowania, gdyż jest to obowiązek instalatora. W przeciwnym wypadku łatwo chwycić za przewody instalacji powietrznej lub wodnej. Tego typu uszkodzeń zwykle nie obejmuje gwarancja producenta.

Po rozpakowaniu nie wolno myć wanny szmatą, nawet wtedy, gdy jest brudna i wygląda nieestetycznie. Można to zrobić dopiero na końcu, po jej zamontowaniu. Należy nalać do niej wody i poczekać kilka godzin, aby brud się rozpuścił. Dopiero wtedy można przystąpić do czyszczenia wanny. W taki sposób uniknie się jej porysowania już na samym początku. Aby uniknąć uszkodzeń powierzchni, nie należy też stosować proszku do prania ani preparatów zawierających alkohol, formaldehyd, amoniak i kwas mrówkowy.

Montaż wanny należy zlecić doświadczonemu instalatorowi. Jego praca polega na prawidłowym ustawieniu jej na podłożu i instalacji przewodu zasilającego. Wymogi bezpieczeństwa są bardzo wysokie, gdyż elementy wanny narażone są na działanie wody. Następnym krokiem jest wykonanie przyłącza kanalizacyjnego do odpływu wanny i montaż baterii wannowej.

Wanna z hydromasażem najczęściej nie wymaga wyjątkowych rozwiązań związanych z instalacją wodno-kanalizacyjną. Przewody, w których płynie woda, układane są ze spadkiem w kierunku odpływu. Pompa natomiast powinna mieć drenaż. Jej zadaniem jest zasysanie wody z wanny i ponowne wtłaczanie jej przez dysze. Przewody wykonywane są najczęściej z PVC lub innych tworzyw giętkich.

Warto pamiętać o osłonięciu urządzeń znajdujących się pod wanną. Często producenci nie oferują żadnego panelu osłaniającego i wówczas sami właściciele muszą zapewnić obudowę wanny. Ma to jednak tę zaletę, że można ją dopasować do stylistyki pokoju kąpielowego lub łazienki. Wannę można obudować samodzielnie, wykorzystując różnorodne materiały: płytki, szklane pustaki, odpowiednio zakonserwowane drewno, etc. Wielu producentów oferuje gotowe obudowy, które mocuje się do wanny przy pomocy magnesu. Ich zaletą jest łatwy demontaż - w razie awarii łatwo można uzyskać bezpośredni dostęp do pompy i innych urządzeń. Gotowe obudowy wykonane są najczęściej z akrylu, rzadziej z drewna lub stali nierdzewnej.

Warto również zapewnić cichą pracę wanny. Pompa dobrej jakości nie powinna wytwarzać zbyt wiele hałasu. Zwykle generują go dmuchawy tłoczące wodę i powietrze do dysz. Komfort akustyczny można zwiększyć, instalując izolację w obudowie wanny lub między wanną a ścianą.

Dobrze dobrana i zamontowana wanna z hydromasażem będzie cieszyć wszystkich domowników. Nie ma bowiem nic lepszego, niż ciepła i relaksująca kąpiel z masażem po ciężkim dniu pracy. Można tu zrelaksować się i odprężyć, a także poprawić zdrowie oraz nabrać sił.

Twój Instalator Janusz Więcław
ul. Wolsztyńska 13/3, 60-361 Poznań
woj. wielkopolskie,
tel: +48 518 595 158 kontakt@twojinstalator.pl
NIP: 7780163186
Mapa Wielkopolski

Regiony Poznania:

Okolice Poznania: