Montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej w kuchni

Instalacja wodna i kanalizacyjna jest niezbędna w każdej kuchni. Powinna zostać poprowadzona tak, by nie utrudniała umeblowania pomieszczenia. Wodę trzeba poprowadzić do miejsc planowanego montażu zlewozmywaka, zmywarki i, ewentualnie, pralki, a następnie zapewnić jej właściwe odprowadzenie do kanalizacji.

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie zmywarki tuż obok zlewozmywaka. Wyeliminuje to potrzebę tworzenia oddzielnego punktu wodno-kanalizacyjnego dla zmywarki. Wystarczy po prostu podłączyć urządzenie do instalacji znajdującej się w szafce pod zlewozmywakiem. Tam też zwykle znajduje się miejsce na syfon, rury i zawory.

Rury służące do montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej wykonane są z miedzi lub tworzyw sztucznych. Mogą też być twarde albo miękkie. Miękkie rury powinno się układać w podłodze, w jak najmniejszej odległości od pionu lub rozdzielacza do punktu poboru wody. Rury twarde łączone są ze sobą kształtkami, co pozwala na uzyskanie pożądanego kształtu instalacji. Rury tego rodzaju układa się wzdłuż ścian pod tynkiem.

Instalacja wodno-kanalizacyjna nie musi być doprowadzona z bardzo precyzyjną dokładnością w planowane miejsce zamontowania baterii kuchennej. Standardowo rury prowadzi się na wysokości 35 cm nad podłogą do miejsca, w którym będzie ustawiona szafka zlewozmywakowa. Warto jednak tak zaplanować ich położenie, aby wszelkie podłączenia zmieściły się w obrębie tejże szafki.

Można zdecydować się na podłączenie zmywarki do ciepłej wody, oszczędzając w ten sposób zużycie energii elektrycznej. Temperatura wody w instalacji nie może jednak wówczas przekraczać 60 stopni. Warto też zwrócić uwagę, by kable elektryczne doprowadzone do zmywarki były ułożone powyżej przewodów wodnych.

Wielu właścicieli gospodarstw domowych decyduje się na poprawę jakości wody, montując filtry do jej uzdatniania. Dobrym miejscem do ich umieszczenia jest szafka pod zlewozmywakiem. Stosuje się często zestawy filtrów z wymiennymi wkładami mechanicznymi lub węglowymi. Alternatywą może być kilkuelementowy zestaw odwróconej osmozy. Zadaniem filtrów mechanicznych jest ochrona urządzeń i instalacji przed przedostawaniem się kamienia kotłowego, rdzy, piasku i żwiru. Filtry tego rodzaju znacząco wpływają na przedłużenie żywotności pozostałych elementów zestawu do uzdatniania wody. Z kolei filtry węglowe powodują poprawę barwy, zapachu i smaku wody, usuwając z niej chlor, jego pochodne, zawiesiny, związki i substancje organiczne. Niektóre filtry węglowe mają także właściwości bakteriobójcze. Istnieją także filtry specjalistyczne, które mają różne, nietypowe zadania - m.in.: usuwają żelazo i mangan, likwidują bakterie oraz obniżają twardość wody.

Zestawy odwróconej osmozy bardzo dokładnie oczyszczają wodę, usuwając z niej około 90% zanieczyszczeń. Posiadając filtry należy pamiętać o wymianie wkładów, którą średnio przeprowadza się raz na 3-6 miesięcy.

Twój Instalator Janusz Więcław
ul. Wolsztyńska 13/3, 60-361 Poznań
woj. wielkopolskie,
tel: +48 518 595 158 kontakt@twojinstalator.pl
NIP: 7780163186
Mapa Wielkopolski

Regiony Poznania:

Okolice Poznania: