Kilka mln. gospodarstw domowych w Polsce, w celu podgrzania wody korzysta z bojlerów lub pieców gazowych. Nieświadomi zagrożeń właściciele często montują je we własnym zakresie. Tymczasem instalacją urządzeń powinna zająć się osoba z odpowiednimi kwalifikacjami taka, jak pracownik firmy Twój Instalator, której numer telefonu znajduje się w zakładce Kontakt.

Ogrzewanie gazowe w domu. Co wybrać bojler czy piecyk gazowy?

Bojlery to urządzenia pojemnościowe, które podgrzewają i akumulują wodę. Dużą ich zaletą jest możliwość użytkowania wody w kilku miejscach poboru w tym samym czasie, np. w kuchni i łazience. Poza tym, gwarantują oszczędność energii poprzez podgrzewanie wody głównie w nocy korzystając z tańszej taryfy. Specjalna izolacja cieplna zbiornika zapobiega wystudzeniu wody, dzięki czemu, pobór prądu w ciągu dnia, niezbędny do podgrzania wody jest znacznie niższy.

Mniejsze modele, o pojemności 50 l. oraz większe, montowane poziomo lub pionowo, o pojemności między 50 l. a 150 l. można zmieścić w szafce kuchennej lub łazienkowej albo zabudować np. płytą gipsową. Bojlery powyżej 200 l. występują w wersji stojącej. Najczęściej wykorzystuje się je w budynkach użyteczności publicznej, gastronomii czy hotelarstwie. Ze względu na gabaryty, trudno je ukryć w szafce, jednakże można je zabudować lub osłonić płytą kartonowo-gipsową. Niezależnie od rodzaju obudowy, ważne jest wyposażenie jej w drzwiczki ułatwiające dostęp do urządzenia w trakcie kontroli, prac konserwacyjnych czy awarii. By mieć pewność, że bojler będzie sprawnie działał, jego instalacja powinna zostać powierzona specjaliście.

Alternatywą dla bojlerów są piece gazowe, fachowo nazywane gazowymi grzejnikami wody użytkowej podgrzewanej w systemie przepływowym. Piece te różnią się od siebie mocą, możliwością korzystania z różnych rodzajów gazu, sposobem zapłonu oraz metodą spalania i odprowadzania spalin. Jedno je łączy, najczęściej montowane są w łazienkach. Powszechność ich użytkowania idzie w parze z coraz lepszą technologią budowy. Jednakże, o tym, by móc powiedzieć, że są bezpieczne decyduje kilka czynników.

Urządzenie musi posiadać atest gwarantujący jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Pomieszczenie, w którym piec ma być zamontowany powinno mieć minimum 8 m 2 wielkości oraz dostęp do przewodu wentylacyjnego z kratką wentylacyjną, również wmontowaną w drzwiach. Jego instalację warto powierzyć osobie, która posiada odpowiednie uprawnienia, np. naszemu pracownikowi. Aby piec działał prawidłowo, niezbędne jest jego właściwe użytkowanie, zgodne z wymogami producenta oraz konserwacja. Większość pieców poddawana jest kontroli w momencie wykrycia nieprawidłowości. To duży błąd. Mocno wyeksploatowany, nieszczelny czy rozregulowany piec może zagrażać życiu, dlatego niezwykle ważne jest to, aby właściciel poddawał go kontroli, nie rzadziej niż raz do roku.

Jak ukryć piec gazowy? Czy piec może być zabudowany?

Urządzenie niezwykle praktyczne nie grzeszy jednak urodą. Oczywiście jest i na to sposób. Piecyk można zabudować na różne sposoby, wykorzystując cegły, płyty gipsowe lub gotowe szafki. Niezależnie od wybranego materiału, zabudowa powinna zapewniać dostęp świeżego powietrza do pieca, dlatego dobrze pomyśleć o zrobieniu ażurowych drzwiczek lub kratek wentylacyjnych. W przypadku kontroli instalacji gazowej lub co gorsze, awarii dostęp do pieca nie powinien być utrudniony, dlatego stała zabudowa, bez możliwości dostania się do środka jest niewskazana, dlatego warto pomyśleć o ukryciu pieca w innym pomieszczeniu, np. w garażu.

Twój Instalator Janusz Więcław
ul. Wolsztyńska 13/3, 60-361 Poznań
woj. wielkopolskie,
tel: +48 518 595 158 kontakt@twojinstalator.pl
NIP: 7780163186
Mapa Wielkopolski

Regiony Poznania:

Okolice Poznania: