Wanna z hydromasażem to marzenie wielu osób, a jeśli pozwalają na to warunki finansowe i wielkość posiadanej łazienki mogą sobie one pozwolić na spełnienie tego pragnienia. Czy wannę można zainstalować samemu? Niestety, nie jest to rodzaj urządzenia, które można zamontować samodzielnie z uwagi na to, że wymaga ono zarówno dostępu do instalacji wodnej, jak i elektrycznej. Problem z podłączeniem wanny polega na tym, iż połączenie wody i prądu jak wiadomo stanowi niebezpieczną mieszankę, dlatego konieczny jest w tym przedsięwzięciu udział specjalistów – hydraulika lub instalatora. Tylko fachowo wykonany montaż z zastosowaniem odpowiednich zasad zapewni bezpieczeństwo kąpieli, dlatego warto odwiedzić zakładkę Kontakt, w której znajduje się numer telefonu do doświadczonych specjalistów z firmy Twój Instalator z miasta Poznań.

Instalacja wanny z hydromasażem

Wielu osobom wydaje się, że gotowy produkt kupowany w sklepie posiada już wszystkie odpowiednie przyłącza, które wystarczy przykręcić lub przypiąć do odpowiedniego wyjścia w ścianie i można zażywać luksusowej odprężającej kąpieli. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że producent takiej wanny owszem wyposażył ją w odpowiednie węże czy odpływy wody, ale nie wyposażył w nie budynku klienta, dlatego konieczna jest tu wizyta hydraulika i wykonanie specjalnego wyprowadzenia z domowej kanalizacji. Warto też pomyśleć o nim na etapie budowy domu, bowiem zaoszczędzi to w przyszłości kosztownych prac instalacyjnych. Przyłącze to najczęściej rurka o średnicy wskazanej przez producenta, wyposażona w gwint, na który nakręca się końcówkę węża przegubowego od wanny. W urządzeniach z hydromasażem potrzebne są dwa takie wyjścia, wyprowadzone ze ściany nie więcej niż na 20 cm. Kolejnym ważnym elementem jest odpływ o średnicy około 5-6 cm oraz umiejętnie podłączony i uszczelniony syfon.

Instalacja elektryczna

Korzystanie z zasilania w urządzeniu mającym kontakt z wodą wymaga spełnienia specjalnych warunków związanych ze staranną izolacją i zabezpieczeniem przed możliwością porażenia prądem. Przede wszystkim wymagane jest odpowiednie gniazdko z uziemieniem. Sprawdzenie podłączenia jest niezwykle ważne, bowiem w starszych domach często zdarzają się tzw. ślepe uziemienia, czyli gniazda z bolcem bez odprowadzającego kabla w ścianie. W instalacji zasilającej wannę musi być zainstalowany wyłącznik różnicowo-prądowy 30 mA z odstępem styków co najmniej 3 mm. Napięcie w gniazdku powinno odpowiadać temu, na zamieszczonej przy urządzeniu tabliczce znamionowej. Ważne jest także miejsce usytuowania gniazdka, które musi być dostępne, ale nie powinno mieć kontaktu z wodą. Nawet jej niewielka ilość podczas kąpieli mogłaby doprowadzić do zwarcia i porażenia prądem. Instalacja elektryczna do wanny powinna być bezwzględnie wykonana przez specjalistę, inaczej może być konieczna szybka naprawa instalacji.

Instrukcja montażu wanien - inne ważne porady

Osoby kupujące wannę z hydromasażem mające pojęcie o różnych pracach remontowych, instalacyjnych i często samodzielnie wykonujące je w domu powinny jednak zrezygnować z osobistego montażu. Pomimo posiadania instrukcji wiele parametrów jest trudnych do sprawdzenia, a często okazuje się, że w konkretnych warunkach bywają potrzebne specjalne części, których nie ma w zestawie. Tylko wykwalifikowany i doświadczony hydraulik wie, co można zastosować w danym przypadku. Przykładem może być dopuszczalne ciśnienie wody doprowadzonej do wanny, które nie może przekraczać 6 barów. Problemem będzie już sam pomiar ciśnienia bez posiadania specjalistycznych urządzeń mierniczych, a dodatkowa konieczność zamontowania reduktora ciśnienia jest następnym ograniczeniem. Instalacja wanny wyposażona jest w zawory elektromagnetyczne i specjalne pompy, dlatego musi też być wyposażona w specjalne filtry, które ochronią wrażliwe elementy. Odpowiednia fachowa pomoc pozwoli na uniknięcie awarii bądź co bądź kosztownego urządzenia.

Twój Instalator Janusz Więcław
ul. Wolsztyńska 13/3, 60-361 Poznań
woj. wielkopolskie,
tel: +48 518 595 158 kontakt@twojinstalator.pl
NIP: 7780163186
Mapa Wielkopolski

Regiony Poznania:

Okolice Poznania: