Jakość wody pobieranej ze studni oraz wodociągu potrafi pozostawiać wiele do życzenia. Jednak czas, w którym woda była doprowadzana do domu lub mieszkania i używana bez względu na jakość, odchodzi do przeszłości.

Może się wydawać, że woda ze studni jest zdrowa i czysta. Nic bardziej mylnego. Woda taka posiada duże ilości żelaza i manganu, co przekłada się na jej rdzawy kolor oraz żelazisty smak i zapach. W wodzie ze studni występuje również wysokie, ponad dopuszczalną normę, stężenie jonów amonowych. Twardość wody sprawia, że na urządzeniach sanitarnych odkłada się kamień, co powoduje większe zużywanie środków myjących.

 

Dużym zagrożeniem są mikroorganizmy, które mogą przedostawać się do instalacji wodociągowej. Do wód podziemnych przenikają razem z zanieczyszczeniami komunalnymi i rolniczymi.

Aby dobrze określić jakość wody, trzeba ją najpierw zbadać. Wymaga to analizy wielu czynników. Pierwszym z nich jest odczyn PH, który może być kwaśny, obojętny lub zasadowy. Woda przeznaczona do picia powinna mieć PH od 6,5 do 9.5. Odchylenia wody występują raczej w kierunku zbyt niskiego odczynu pH, co jest spowodowane występowaniem rozpuszczonego dwutlenku węgla. Woda o zbyt kwaśnym odczynie PH działa korozyjnie na elementy instalacji wykonane z miedzi.

Mętność wody to odwrotność przezroczystości. Nie powinna przekraczać 1 NTU. Na zmętnienie wody wpływają: glina, ił, związki manganu, żelaza i glinu, substancje humusowe, mikroorganizmy oraz plankton.

Ważnym wskaźnikiem jakości wody jest także jej barwa. Zmiany wywołują naturalne związki organiczne oraz związki żelaza i manganu. Na komfort korzystania z wody wpływa również jej zapach i smak. Zmiany wywołane są pojawianiem się w niej różnych, często niepożądanych substancji.

Częstym problemem jest twarda woda, która pozostawia osad na urządzeniach sanitarnych, czajnikach, pralkach i zmywarkach. Na twardość wody wpływa występowanie dużych ilości soli magnezu i wapnia.

Jeżeli w wodzie jest dużo związków manganu i żelaza, ma ona specyficzny zapach i smak. Ponadto żelazo brudzi urządzenia sanitarne - armaturę wanny, umywalki, etc. na kolor brązowożółty. Z kolei mangan powoduje zabrudzenia i osady o czarnym zabarwieniu. Powstające w rurach żelaziste osady zmniejszają ich światło, co bezpośrednio przekłada się na straty energii pomp tłoczących wodę oraz powstawanie zanieczyszczeń.

Woda nie powinna zawierać nadmiernej ilości azotanów i azotynów. Związki te pojawiają się w wyniku mineralizacji materii organicznej, intensywnego nawożenia oraz zanieczyszczenia ściekami z szamb.

Dobrym sposobem na znaczną poprawę jakości wody jest jej uzdatnianie, czyli oczyszczanie za pomocą różnego rodzaju filtrów. Zadaniem filtra mechanicznego jest ochrona instalacji wodnej przed uszkodzeniami mechanicznymi i zamuleniem. Stosuje się go zarówno w przypadku pobierania wody ze studni jak i sieci wodociągowej. Filtry mechaniczne mogą posiadać wymienne wkłady, wkłady stałe z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej oraz materiały filtrujące. Montowane są zawsze na samym początku instalacji lub przed punktami poboru wody.

Filtry z węglem aktywnym pozwalają na pozbycie się z wody zapachu chloru, żółtawego zabarwienia oraz uzyskanie lepszego smaku. Jeżeli wkłady węglowe wyposażone są w stopy cynku i miedzi, mają także właściwości bakteriobójcze.

Jeżeli woda jest mętna i posiada nieciekawe zabarwienie spowodowane nadmiernym występowaniem związków żelaza i manganu, warto zastosować odżelaziacze i odmanganiacze.

W domowych instalacjach montuje się również zmiękczacze wody, których zadaniem jest ochrona urządzeń sanitarnych i sprzętu AGD przed osadami z kamienia.

Woda może być także oczyszczana metodą odwróconej osmozy, która pozwala na eliminację wszystkich rozpuszczonych i zawieszonych związków. Tego rodzaju filtry eliminują nie tylko wszystkie zanieczyszczenia, ale także pierwiastki i sole mineralne ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Dlatego z takim filtrem warto zamontować mineralizator.

Wszystkie filtry do uzdatniania wody muszą być raz na jakiś czas oczyszczane i regenerowane. Umożliwi to ich właściwe funkcjonowanie i uzyskiwanie wody dobrej jakości.

Twój Instalator Janusz Więcław
ul. Wolsztyńska 13/3, 60-361 Poznań
woj. wielkopolskie,
tel: +48 518 595 158 kontakt@twojinstalator.pl
NIP: 7780163186
Mapa Wielkopolski

Regiony Poznania:

Okolice Poznania: