Jednym z ważniejszych elementów każdej łazienki jest wanna. Jeżeli dysponujemy w łazience odpowiednią ilością wolnego miejsca, wybór odpowiedniej wanny może nastręczyć trochę trudności. Obecnie produkuje się wiele modeli w różnych rozmiarach i kształtach. Wykonywane są z wielu materiałów, mogą być z hydromasażem i antypoślizgowym dnem. Mnogość rozwiązań może przyprawić o mały zawrót głowy, dlatego krótko omówmy najważniejsze kwestie związane z wyborem wanny i jej montażem.

Podstawową kwestią jest wybór materiału, z jakiego nasza wanna ma być wykonana. Obecnie najczęściej produkuje się wanny z żeliwa, stali i akrylu.

 

Wanny żeliwne są nadal bardzo popularne. Żeliwo jest trwałym i solidnym materiałem, a wanna wykonana z tego materiału posłuży nam wiele lat. Dobrze utrzymują ciepło, są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne i powstawanie zacieków. Ich minusem jest duży ciężar utrudniający instalację oraz fakt, że puste lub nienapełnione do końca, są zimne w dotyku, co obniża komfort kąpieli. Wadą jest również mała różnorodność kształtów i kolorów.

Wanny stalowe zdominowały swego czasu rynek armatury łazienkowej. Są lżejsze niż ich żeliwne odpowiedniki, dostępne w wielu kształtach, wymiarach i kolorach. Stosowane emalie czynią je odpornymi na zabrudzenia czy uszkodzenia mechaniczne oraz polepszają spływanie wody, co pomaga w utrzymywaniu ich czystości. Ich wady to szybkie oddawanie ciepła (które można ograniczyć stosując odpowiednią izolację) i nieprzyjemny chłód odczuwany, gdy wanna jest nienapełniona do końca.

Obecnie rynek podbijają wanny akrylowe. Akryl pozwala tworzyć wanny o najprzeróżniejszych kształtach, wymiarach i kolorach. Są odporne na zabrudzenia, niekorzystny wpływ osadu wapiennego z wody kranowej, jej wysoką temperaturę i środki chemiczne. Wanny akrylowe są też najlżejsze spośród wszystkich wyżej wymienionych, jednak ich wadą jest słabsza odporność mechaniczna, niż wanien wykonanych z metalu.

Przy wyborze wanny należy też zwrócić uwagę na rodzaj baterii, jakie można w nich stosować i dopasować go do naszych potrzeb i możliwości, jakie daje nam instalacja wodna znajdująca się w łazience. Dostępne są baterie sztorcowe osadzane na brzegu wanny (w przypadku wanien metalowych trzeba pamiętać, by posiadały one stosowne otwory) lub baterie ścienne.

Istotny jest także wybór syfonu do wanny, czyli systemu przelewowo-odpływowego. Wanny mogą mieć różną średnicę otworu odpływowego oraz różne systemy jego zamykania (gumowy korek, przyciski typu Press, automatyczny, otwierany pokrętłem).

Do większości wanien producenci dodają odpowiednie systemy montażowe. Gdy wanna jest nieobudowana, do jej montażu stosuje się specjalne szyny. Jeżeli decydujemy się na jej obudowanie mamy szereg opcji do wyboru. Możemy ją obmurować cegłą lub pustakami albo zastosować obudowy zewnętrzne z drewna, tworzyw sztucznych oraz paneli przeznaczonych do okładania płytkami ceramicznymi. Ważne, aby osłona nie utrudniała dojścia do urządzeń w razie powstania awarii.

Twój Instalator Janusz Więcław
ul. Wolsztyńska 13/3, 60-361 Poznań
woj. wielkopolskie,
tel: +48 518 595 158 kontakt@twojinstalator.pl
NIP: 7780163186
Mapa Wielkopolski

Regiony Poznania:

Okolice Poznania: