Charakterystyka instalacji wykonanych z miedzi

W tym krótkim artykule postaramy się przedstawić zwięzłą charakterystykę instalacji, których głównym tworzywem jest miedź. Gdy myślimy o dowolnej instalacji pierwszym skojarzeniem zawsze są rury. To właśnie one są ich podstawą. Rury wykonane z miedzi znalazły szerokie zastosowanie w instalatorstwie. Ich właściwości sprawiły, że świetnie sprawdzają się w instalacjach grzewczych, wodociągowych i gazowych.

Instalacje, a zwłaszcza rury wykonane z miedzi mają szereg zalet. Są równie odporne na uszkodzenia mechaniczne co rury wykonane ze stali ocynkowanej, jest to też niewątpliwa przewaga nad rurami produkowanymi z tworzyw sztucznych. Miedź wykazuje znacznie lepszą odporność na korozję niż rury ze stali, które mogą korodować już po 10 latach użytkowania. Tylko woda o znacznej miękkości może negatywnie wpływać na miedzianą instalację, wzmagając procesy korozyjne i uwalnianie jonów miedzi do wody, co objawia się zielonkawym zaciekiem na elementach armatury łazienkowej i kuchennej.

Rury miedziane w stanie miękkim są plastyczne, co pozwala na zmniejszenie liczby wykorzystywanych kształtek i kolanek. Gdy są w stanie twardym mają dużą sztywność, pozwalającą na zmniejszenie liczby podpór, co ma znaczenie w przypadku montażu dłuższych odcinków instalacji. Montaż instalacji z miedzi jest znacznie mniej pracochłonny i łatwiej ukryć przewody wykonane z tego tworzywa (rury miedziane mają mniejszą średnicę zewnętrzną niż ich stalowe odpowiedniki).

Miedziane instalacje są odporne na działanie wysokich temperatur i chloru, są trwałe i nadają się do recyklingu. Praktycznie wszystkie elementy miedzianej instalacji mogą zostać wtórnie przetworzone, a materiał ten nie traci na wartości wraz z biegiem lat. Miedź ma również działanie bakteriobójcze, a gładkość wewnętrznych powierzchni rur miedzianych ogranicza problem powstawania kamienia z wody.

Szerokie zastosowanie miedzi, w praktycznie każdym typie instalacji domowej sprawia, iż jest to rozsądny i przemyślany wybór. Jedyna większa wada to konieczność poniesienia większych (nawet o 40%) kosztów niż w przypadku zastosowania instalacji wykonanej ze stali ocynkowanej. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie jej zalety, warto je ponieść.

Twój Instalator Janusz Więcław
ul. Wolsztyńska 13/3, 60-361 Poznań
woj. wielkopolskie,
tel: +48 518 595 158 kontakt@twojinstalator.pl
NIP: 7780163186
Mapa Wielkopolski

Regiony Poznania:

Okolice Poznania: