Gazowe ogrzewanie domu to coraz częściej spotykana forma instalacji grzewczych w wielu polskich domach. Mimo tego, że dzisiejsze instalacje cechują się o wiele większym wskaźnikiem bezpieczeństwa to wciąż jeszcze mogą zdarzać się przypadki wadliwego ich działania i ulatniania się gazu, co może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Badanie szczelności instalacji należy zlecić specjaliście, np. z poznańskiej firmy Twój Instalator – wystarczy zadzwonić pod numer: 518 595 158.

Jak sprawdzić szczelność instalacji? Wadliwość instalacji i ewentualny wyciek gazu wykrywa się za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak czujki gazu, które zaprojektowane są w sposób, który pozwala wykryć ulatniający się gaz ziemny lub miejski. Dobrym sposobem jest również wykonanie tak zwanej próby ciśnieniowej przy pomocy urządzenia zwanego manometrem. Jeżeli wskazówka manometru po podłączeniu do instalacji utrzymuje się na stałym poziomie oznacza to, że instalacja jest szczelna, a gaz się nie ulatnia. Pamiętajmy, że po montażu urządzenia próbę szczelności instalacji obowiązkowo musi przeprowadzić monter.

Wentylacja a piec gazowy

Instalacja pieców gazowych obowiązkowo musi być połączona z odpowiednią wentylacją pomieszczenia, w którym znajdzie się urządzenie, a w szczególności, kiedy przedmiotem montażu ma zostać piec z otwartą komorą spalania. Zastosowania wentylacyjne powinny mieć charakter nawiewno-wywiewny, co oznacza, że w pomieszczeniu zamontowane zostaną dwie kratki. Pierwsza z nich za zadanie będzie miała odprowadzanie powietrza z pomieszczenia, a druga umożliwiać będzie jego swobodny napływ. Doprowadzanie powietrza z zewnątrz to proces niezbędny do całkowitego spalania, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa domowników.

Czujniki czadu i gazu do pieca gazowego i nie tylko

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, których zadaniem jest wyczuwanie przekroczonych norm ulatniającego się w powietrzu czadu oraz gazu. Detektory gazu są oczywiście rozwiązaniem przeznaczonym dla osób, które w domu posiadają ogrzewanie gazowe. Stale kontrolują obecność gazu w powietrzu, a w momencie kiedy jego stężenie przybierze niebezpieczną wysokość zaalarmuje o tym domowników i pomoże uniknąć ewentualnej tragedii. Detektory montuje się w pomieszczeniach, w których zamontowane są również grzewcze urządzenia gazowe. Detektory czadu to urządzenia, które działają analogicznie do wyżej omówionych detektorów gazu. Nowoczesne technologie sprawiają, że nawet delikatnie przekraczające normę stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu, które utrzymuje się dłuższy czas zostanie natychmiast odnotowane. Z powodzeniem możemy kupić również urządzenia, które łączą w sobie zalety obu tych urządzeń. Tego typu rozwiązania idealne są dla mieszkań, gdzie stosowane są oba rozwiązania: ogrzewanie gazowe, centralne ogrzewanie.

Czy czujnik gazu jest obowiązkowy?

Wciąż jeszcze jednak nie istnieje obowiązek montowania czujników. Nie zmienia to faktu, że w trosce o własne bezpieczeństwo każdy z nas powinien zainwestować w to urządzenie, które będzie czuwać nad naszym mieszkaniem. Nieszczelna instalacja gazowa jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia, dlatego istotne jest, by wiedzieć jak wykryć przeciek gazu.

Twój Instalator Janusz Więcław
ul. Wolsztyńska 13/3, 60-361 Poznań
woj. wielkopolskie,
tel: +48 518 595 158 kontakt@twojinstalator.pl
NIP: 7780163186
Mapa Wielkopolski

Regiony Poznania:

Okolice Poznania: